1. Anasayfa
 2. Aşk İlişkileri
Trendlerdeki Yazı

Kaybetme Korkusu Yaşamak Nedir? Kaybetme Korkusu Yaşatmak 2023!

Kaybetme Korkusu Yaşamak Nedir? Kaybetme Korkusu Yaşatmak 2023!
kaybetme korkusu , erkeğe kaybetme korkusu , kaybetme korkusu yaşatmak , kaybetme korkusu yaşamak
0

Kaybetme Korkusu Yaşamak Nedir? Kaybetme Korkusu Yaşatmak 2023! Hepimiz ayrılma korkusunu ve sevdiklerimizi, durumları veya şeyleri kaybetme korkusunu biliyoruz. Bazıları partnerini veya en iyi arkadaşını kaybetmekten çok korkar. Bir başkası işi ya da sosyal statüsü için korkuyor. Bir dereceye kadar, bu tamamen doğaldır. Ancak bazen kaybetme korkuları o kadar kontrolden çıkar ki bizi adeta uyuşturur. Gerçeği gözden kaçırırız, çok acı çekeriz ve etrafımıza koruyucu bir duvar öreriz. kaybetme korkusu , erkeğe kaybetme korkusu , kaybetme korkusu yaşatmak , kaybetme korkusu yaşamak

kaybetme korkusu , erkeğe kaybetme korkusu , kaybetme korkusu yaşatmak , kaybetme korkusu yaşamak-inciblog

İşte yine, buz gibi bir şimşek gibi vücudunuza saplanan bu bıçaklayıcı ağrı. Birdenbire, korkunç bir boşluk hissi içinize yayılır. Elleriniz titremeye başlar ve kendinizi terk edilmiş ve tamamen çaresiz hissedersiniz. Yine de henüz terk edilmiş olmanız dışında aslında hiçbir şey olmadı. Ama Ayrılık anlamında değil – Size yakın bir kişinin ayrılmasıyla baş edemediniz. Şimdi duygularınız çıldırıyor. Ve kafanız tamamen aşırı tepki verdiğinizi bilse de, kaybetme korkunuz sizi bir kez daha sımsıkı sardı. 

Hepimiz ayrılma korkusunu ve sevdiklerimizi, durumları veya şeyleri kaybetme korkusunu biliyoruz. Bazıları partnerini veya en iyi arkadaşını kaybetmekten çok korkar. Bir başkası işi ya da sosyal statüsü için korkuyor. Bir dereceye kadar, bu tamamen doğaldır. Ancak bazen kaybetme korkuları o kadar kontrolden çıkar ki bizi adeta uyuşturur. Gerçeği gözden kaçırırız, çok acı çekeriz ve etrafımıza koruyucu bir duvar öreriz. Ayrılık korkusunun nereden geldiğini, nasıl tanıyabileceğinizi ve nasıl yenebileceğinizi bu dergi yazımızda öğreneceksiniz.

Dünyaya yeni gelen yenidoğanlar kendi başlarına yaşayamazlar. Anne babalarının sevgi ve şefkatine yüzde yüz bağımlıdırlar. Bu olmadan, kısa süre içinde öleceklerdi. Bu çok büyük bir bağımlılık yaratıyor.

Robert Betz bu bağlamda şöyle açıklıyor: “Çocukluğumuzda fiziksel, duygusal, zihinsel ve finansal olarak bağımlıyız. Bu, birçok insanı çocukluğun çok ötesine ve yetişkinliğe şekillendiren bir güçsüzlük dönemidir. “

Bu nedenle, ebeveynlerimizi kaybedersek varlığımız ciddi şekilde tehdit altında olacaktır. Hayatımızdaki bu zaman bizi o kadar şekillendiriyor ki, yetişkinler olarak bile bazen kayıpları varoluşsal olarak tehdit edici olarak algılıyoruz.

Bazılarımız için travmatik deneyimler ve korkunç deneyimler yıllar içinde gelir. Ebeveynler ayrıldığında veya önemli bağlanma figürleri öldüğünde, bu, kaybetme korkumuzun ortalamadan daha belirgin hale gelmesine neden olabilir. kaybetme korkusu , erkeğe kaybetme korkusu , kaybetme korkusu yaşatmak , kaybetme korkusu yaşamak

Bir partneriniz tarafından beklenmedik bir şekilde terk edildiyseniz ve ayrılık üzerinizdeki kilimi çektiyse, bu aynı zamanda kalıcı duygusal yaralar bırakabilir ve kalıcı kayıp ve acı duygularına yol açabilir. Ayarlanan Bağlanma Kaygısı .

kaybetme korkusu , erkeğe kaybetme korkusu , kaybetme korkusu yaşatmak , kaybetme korkusu yaşamak

Kaybetme korkusunun ortaya çıkmasının en yaygın 12 nedeni

Kaybetme korkusunun ortaya çıkmasının nedenleri çok çeşitli olabilir. Aşağıda, kendinizi yönlendirebileceğiniz sabit bir noktaya sahip olmanız için size en yaygın 12 nedeni tanıtmak istiyoruz.

 1. Boşanma: Ebeveynleriniz erken yaşta ayrıldı ve siz kaotik bir evde büyümek zorunda kaldınız.
 2. Sevdiklerinizin kaybı: Erken yaşta yakın bir akrabanızın (anne, baba, büyükanne vb.) ölümüyle baş etmek zorunda kaldınız.
 3. Miras alınan kaybetme korkusu: Aileniz zaten kaybetme korkusu yaşıyordu. Daha sonra bunu size aktardılar.
 4. Savaş: Savaşı ve aile üyelerini, sevdiklerini ve malları kaybetmenin nasıl bir his olduğunu deneyimlediniz.
 5. Hastalık: Sevdiğiniz birinin ciddi bir hastalığa yakalandığına tanık olmuş olabilirsiniz.
 6. Aldatma: Hayat arkadaşınız sizi başkasıyla aldattı.
 7. İhanet: Uzun zamandır arkadaşlarınız, onlara en çok ihtiyaç duyduğunuzda Sadakatinize ihanet etti.
 8. Bakıcılar: Bakıcılar (örn. öğretmeniniz) tarafından kötü muamele gördünüz ve değersizleştirildiniz.
 9. Güvenlik eksikliği: Ebeveynleriniz size çocuklukta istediğiniz güvenliği sağlamadı.
 10. Aşırı kaygı: Anne babanız sürekli olarak sizin iyiliğiniz konusunda aşırı derecede endişeliydi.
 11. Zorbalık: Okul günlerinizde zorbalığa uğradınız ve bu nedenle istikrarlı bir ortam arıyorsunuz.
 12. Akıl hastalıkları : Depresyon gibi akıl hastalıkları da kaybetme korkusunun nedeni olabilir.

Birini kaybetme korkusu ( Thanatophobia )

Sevdiğiniz birini veya bir yakınınızı kaybetme korkusu bazen, sevdiğiniz kişi kaybolursa veya ölürse ne olacağına dair mantıksız bir düşünce veya görselleştirme olarak gelişebilir. Bu düşünce bazen günlük hayatı, içinde bulunulan anı etkiler ve düşünme sürecini sekteye uğratır. Birini kaybetme korkusu ya da birini kaybetme fobisi ya da ölüm kaygısı denir. Tanatofobi; aşırı ölme düşüncesi veya sevdiğiniz birini kaybetme korkusu yaşatmak bazen çok yoğundur ve günlük yaşamı sağlıksız bir şekilde sakatlar.

Sosyal varlıklar olduğumuz için sevdiğiniz birini kaybetme korkusu doğaldır. Duygusal veya diğer bağımlılık biçimleri, sevdiklerini kaybetme korkusunun nedensel faktörüdür. Birini kaybetme fobisi, “onlar olmadan ben ne yaparım?” düşüncelerinden de kaynaklanabilir.

kaybetme korkusu , erkeğe kaybetme korkusu , kaybetme korkusu yaşatmak , kaybetme korkusu yaşamak

Birini kaybetme korkusu, insanın ölümlü olduğu gerçeğini kabul etmemeye dayanır. Thanatophobia şiddetli birölme fobisiya da ölümün kendisi. Ölüm kaygısı bu durumun başka bir adıdır. Kendi ölümünüz veya sevdiğiniz birinin ölümüyle ilgili endişeler, endişe duymanıza neden olabilir.

Sevdiğiniz birini kaybetme korkusu yaşatmak çok yaygındır. Yukarıdaki gerçekler, bu korkunun üstesinden gelmenize yardımcı olacaktır ve yardımcı olmazsa, profesyonel yardım almanız gerekebilir. Tedavisi, endişelere yeniden odaklanma ve endişeleriniz ve duygularınız hakkında konuşma konusunda beceri kazanmaya odaklanır.

Birini kaybetme korkusu nasıl gelişir?

Değer verdiğiniz birini kaybetme korkusunun çocukken başlaması alışılmadık bir durum değil. Çocukluk travması ve kaybının romantizm ve romantik ilişkilerle hiçbir ilgisi yokmuş gibi görünse de, erken dönem ilişkileriniz genellikle sonraki tüm ilişkilerinizin temelini oluşturur ve sıklıkla erken dönem arkadaşlıklarınızın ve ebeveynlerinizle olan ilişkilerinizin yaralarını iyi bir şekilde taşırsınız. yetişkinliğe Ebeveyn ihmali veya istismarı, bu fobinin tipik bir nedenidir. Başka açılardan mükemmel olan ebeveynler çoğu zaman ihmallerinin farkında bile olmazlar. Bunun başlıca nedeni, bazı insanların ihmalin duygusal ihmali de içerdiğinin farkında olmamasıdır.

Ailesini geçindirmek için çok çaba sarf eden anne babalar, çocuklarını doyurdukları, iyi bir eğitim aldıkları ve her istediklerine sahip oldukları için çocuklarını güzel yetiştirdiklerini düşünebilirler. Ancak, yanlışlıkla bir çocuğun duygusal ihtiyaçlarını görmezden gelebilir, en aza indirebilir veya göz ardı edebilirler. Bu, bazen bir kişinin başkalarıyla nasıl bağ kurduğunu veya hissettiğini ve ayrıca duygularını nasıl ele aldığını etkileyebilir.

Sevdiğiniz biri vefat ettiyse veya sevdiğiniz ve güvendiğiniz biri sizi terk ettiyse veya aldattıysa, bunun tekrar olabileceğinden oldukça korkabilirsiniz. Bu duygular, günlük varoluşunuzda sıklıkla sessiz bir gizli akım olarak işler ve ancak yeni bir ilişki başladığında belirginleşir. Tanımlanması ve etiketlenmesi zordur. Bu duygular, yapışkan, kontrol edici davranış, eşinizden mantıksız taleplerde bulunma ve sürekli iletişim ihtiyacı olarak tezahür edebilir.

Birini kaybetme korkusunun iki ayrımını anlamak.

Varoluş kaygısı olan herhangi biri “ya eğer” içinde dönüp durabileceğinden, birini kaybetme korkusu konusunda çok net olalım. İki önemli fark vardır:

Birincisi, ciddi bir hastalıktan muzdarip veya yüksek riskli bir durumda olan sevdiğiniz birinin yaklaşan ölümü konusunda endişeli olduğunuz zamandır. İkincisi, gerçekten risk altında olmasalar bile sevdiklerinizin ölümü hakkında endişelenmekten kendinizi alamadığınız zamandır.

Birini kaybetme korkusunu yenmenin birkaç yolu

 • Zor olabilecekken bir şeyleri kontrol etmeye çalışmayı bırakın, başarısızlık korkusu da dahil olmak üzere hayatta birçok şeyin kontrolünüz dışında olduğunu unutmayın.
 • Ölümün ve ıstırabın farkına varmak hayatın bir parçasıdır ve herkesin başına birçok şey gelir ve ölümle baş etmek kesinlikle bunlardan biridir.
 • Kendinle baş başa biraz zaman geçir. Size pozitif enerji verecek. Rahatlayın ve tanatofobi ile başa çıkmak için kendi başınıza biraz zaman geçirin ve korkuyu yenmek için gerekli güvene sahip olun.
 • Tüm başarısızlık korkusuyla başa çıkabileceğinize dair kendinize güvenin, böyle bir şey olursa nasıl devam edeceğiniz sizi rahatsız ediyor olmalı. Ancak kendinize ve ne kadar güçlü olduğunuza inanmalısınız.

Kötü bir şey olursa devam etmek zor gelebilir. Hayatın devam ettiğine inan. Hayat tam orada, kaybın olduğu yerde bitiyor gibi görünebilir. Yine de hayat devam ediyor, zaman geçiyor ve sen de onunla birlikte gideceksin.

Hayat yolunda ilerlemek zor olsa da. Ama işleri daha iyiye götürmek için, sevdiklerinizin acılarının bir gün geleceğini ve isteseniz de istemeseniz de sevdiklerinizi kaybetmeye mecbur olduğunuzu anlamalısınız. Ne kadar erken anlarsanız, korkunuzu yenebileceksiniz.

Ayrıca, asla çok geç olmadığını unutmayın. Sevdiğin birini kaybetmekten en büyük korkuyu yaşıyor olsan da, onun zaten anılarında ve düşüncelerinde yaşadığını bil. Yaptığınız her şey onlardan ilham alıyor. Bunda, gerçek bir rahatlık yaşayabilirsiniz.

Terapi mevcuttur! Terapide ele alınabilecek bir zihinsel kalıp, terk edilme korkusudur. Terapide, travmayı, bu endişelerle ilgili olabilecek ek sorunları ve hayatınızı etkileyen diğer korkuları da ele alabilirsiniz. Pek çok farklı terapi türü vardır ve sizin için en iyisinin hangisinin daha önce kullanmış olabileceğiniz terapiler, yardım aradığınızda sizin için en acil olan konu, kişisel tercihleriniz gibi birçok şeye bağlı olacaktır. benzersiz teşhisiniz vb.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

inciblog.com Sosyal içerik platformu

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.