1. Anasayfa
 2. Nedir

Psikoloji Sembolü ψ Nedir? ψ İşareti Ne Demek 2023!

Psikoloji Sembolü ψ Nedir? ψ İşareti Ne Demek 2023!
psikoloji sembolü , psikolojinin simgesi , psikolojide sembol nedir , Ψ neyin sembolü , psi nedir Yunanca
0

Psikoloji Sembolü ψ Nedir? ψ İşareti Ne Demek 2023! Psi Sembolü. Psi sembolü ( ψ ) Yunan alfabesinin 23. harfidir ve matematik, fizik ve psikoloji gibi çeşitli alanlarda özel bir yere sahiptir. Psi sembolünün zengin tarihini ve çeşitli anlamlarını keşfedeceğiz ve bu büyüleyici karakteri klavyenize yazmak için gerekli alt kodları sağlayacağız. psikoloji sembolüpsikolojinin simgesi , psikolojide sembol nedir , Ψ neyin sembolü , psi nedir Yunanca

psikoloji sembolü , psikolojinin simgesi , psikolojide sembol nedir , Ψ neyin sembolü , psi nedir Yunanca

Hepsi Semboller Psi İçin Kullanılabilir:

,, ψ,🔱, 🕎, 🈶, 🈺, 🈚, 🈴, 🈹, 🈶

Bu Semboller Nasıl Kullanılır?

Psi’yi kopyalayıp yapıştırın Sembol sadece bir tıklamayla. Yanındaki Psi sembolü kopyalama düğmesine tıklayın ve herhangi bir yere yerleştirin. .psikoloji sembolüpsikolojinin simgesi , psikolojide sembol nedir , Ψ neyin sembolü , psi nedir Yunanca

Psi Sembolünün Kökenleri ve Tarihi 

Psi sembolü, MÖ 9. yüzyıla kadar uzanan antik Yunan alfabesinden türetilmiştir. Başlangıçta Yunanca “ ps ” sesini temsil etmek için bir mektup olarak kullanılan bu film, şimdi çeşitli akademik ve bilimsel bağlamlarda sıkça karşılaşılmaktadır.

Matematik ve Bilim Psi Sembolü 

Psi sembolü matematik ve bilimde aşağıdakiler gibi çeşitli kavramları temsil etmek için yaygın olarak kullanılır:

 • Kuantum mekaniğinde, a bir parçacığın uzayda olasılık dağılımını tanımlayan dalga fonksiyonunu temsil eder.
 • Akışkan dinamiğinde ψ, akış fonksiyonunu veya potansiyel akışı temsil eder.
 • Katı mekanikte, Ψ gerinim enerjisi yoğunluk fonksiyonunu belirtir.
 • Termodinamikte, kimyasal potansiyeli bir maddenin fugaklığı ile ilişkilendiren fugacity katsayısını sembolize eder.

Psikolojide Psi Sembolü

Psi sembolü genellikle psikolojideki parapsikoloji ve psişik fenomenlerle ilişkilidir. Parapsikolojinin öncüsü olan Dr Joseph Banks Rhine, psişik fenomenleri ve paranormal araştırmaları temsil etmek için Psi sembolünü seçti. Bugün, sembol parapsikoloji ve psişik yetenekleri incelemeye adanmış çeşitli kuruluşlar ve toplumlar tarafından kullanılmaktadır.

Psi Sembolünü Yazma

Alt Kodları Alt kodları kullanarak Psi sembolünü yazmak için sayısal tuş takımına sahip bir klavyeye ihtiyacınız olacaktır. Hem büyük ( Ψ ) hem de küçük harf ( ψ ) Psi sembolleri için alt kodlar:

 • Uppercase Psi ( Ψ): “ Alt ” tuşunu basılı tutun ve sayısal tuş takımında “ 936 ” yazın.
 • Küçük harf Psi ( ψ ): “ Alt ” tuşunu basılı tutun ve sayısal tuş takımına “ 968 ” yazın.

psikoloji sembolü , psikolojinin simgesi , psikolojide sembol nedir , Ψ neyin sembolü , psi nedir Yunanca

MacBooks Kullananlar İçin Aşağıdaki Klavye Kısayollarını Kullanabilirler

 • Büyük Psi ( Ψ ): “ Opsiyon ” + “ Shift ” + “ Y tuşuna basın. ”
 • Küçük harf Psi ( ψ ): “ Opsiyon ” + “ Y tuşuna basın. ”

Psikoloji sembolünün hikayesi bazı mitolojileri içerir ve “ psi ” ( Ψ ) teriminin garip evrimi. Yunan alfabesindeki yirmi üçüncü harf ve bir noktada Romalılar kelimeyi oluşturmak için onu çevirdi ruh. Latince kelebek demekti, ama böyle şeyler ifade etmeye devam etti esinti, nefes, enerji, ve sonunda ruh.

Psikoloji okuyan herkes, üniversiteye vardıklarında, bu garip sembolün hemen her yerde nasıl görüneceğini hatırlayacak. Kitaplar, profesör ofisleri, bilgilendirme notları… Bu bilim dalını merak eden herkes de onu tanıyacak, çünkü diğer birçok disiplinde yaygın olan bir sembol kültürünün parçası haline geldi, felsefe ve “ phi ” ( Φ ) gibi

“ Psikoloji kelimesi Yunanca ψυχή ve λογία kelimelerinin kaynaşmasından kaynaklanmıştır. ”

Birçoğumuzun köklerimizin büyüsünü bozan kentsel efsanelere inandığımız da doğrudur. Bu çizgiler boyunca, insanların psikoloji sembolünün ( Ψ ) ‘in bir trident olduğunu söylediğini duymak yaygındır. Daha spesifik olarak, bunun şeytanın zıplaması olduğunu söylüyorlar.

Bu yanlış teorinin kökenleri, insanların akıl hastalığını şeytani mülkiyet olarak gördükleri zamanlardır. Zihinsel bozukluklar, büyü ve büyücülük gibi doğaüstü kaynaklara, insan kontrolünün ötesinde şeylere sahipti. Bu, her şeyin kilisenin elinde olduğu ve elbette hissenin olduğu anlamına geliyordu. Ama hiçbir şey gerçeklerden daha uzak olamaz. Şimdi psikoloji sembolünün gerçek kökenlerine bakalım.

Siyah arka plana sahip psikoloji sembolü.

Psikoloji sembolünün tarihi ( Ψ ), ruh bilimi

Eski Yunanca’da, kelime ruh ( daha önce de belirttiğimiz gibi ), kelebek anlamına geliyordu. Bu böcek aynı zamanda yaşamın nefesi, bir esinti, hayat veren bir rüzgar için bir semboldü… Roma İmparatorluğu’nun etkisi sayesinde yavaş yavaş insan ruhunu simgeliyordu. Onu gördükleri şey, “ olarak da bilinen yaşam gücümüzdü.kaMısır kültüründe ”.

Yunanlılar ve Romalılar insanlara gelince ruh hakkında çok özel bir görüşe sahiptiler. İnançlarından biri, birisi öldüğünde, Mısırlıların bahsettiği “ ka ” ‘in vücutlarını bir nefes şeklinde bırakacağıydı. Bu nefes bir kelebek şeklini alacaktı. Akıllarında da bu görüntü hakkında korkutucu bir şey yoktu.

psikoloji sembolü , psikolojinin simgesi , psikolojide sembol nedir , Ψ neyin sembolü , psi nedir Yunanca

Eros efsanesi ( Aşk Tanrısı ) ve Psyche

Yunan mitolojisinde “ psyche ” kelimesi kelebek, ruh ve zihinten daha fazlası anlamına gelir. Psyche aynı zamanda bir tanrıçaydı, güzel bir varlıktı kelebek kanatlar. Aşk hikayesi tüm zamanların en güzel aşk hikayelerinden biridir ve Apuleius tarafından ölümsüzleştirildi metamorfozlar ( Altın Eşek ).

O kadar hassas, çekici ve sevinç doluydu ki Afrodit kendini kıskandı ve bu genç kadını rakip olarak gördü. O kadar umutsuzca kıskançtı ki, oğlu Eros ( Cupid ) ‘i hemen oklarıyla vurması için gönderdi. Genç Psyche’nin tüm Anadolu’daki en korkunç, çirkin ve kalpsiz adama düşmesini istedi.

Ama plana göre hiçbir şey gitmedi. Bunun yerine, Psyche’ye düşen oğlu Eros’du. Kendini durduramayan genç tanrı, onu kazanmak ve onu yapmak için her gece odasına gitmeye karar verdi. Ve öyleydi

Aşk tanrısı ve ruh kucaklama heykeli.

Ama bir şeyler ters gitti. Psyche kız kardeşlerine bunu söylediğinde, gizemli sevgilisinin yüzünü görmediyse ilişkiye devam etmemesi gerektiğini söylediler. İşte böyle yaptı. Eros yatağında uyurken yüzüne bir lamba getirdi. O anda Afrodit’in oğlu uyandı ve fırtınaya uğradı, kesinlikle Psyche’nin cüretinden öfkelendi.

Psyche’nin denemeleri

Teselli edilemez, yüreksiz ve pişman olan Anadolu Kralı’nın kızı yardım istemek için Afrodit’e gitti. Eros ’ annesi bunu üst eline alma fırsatı olarak gördü. psikoloji sembolüpsikolojinin simgesi , psikolojide sembol nedir , Ψ neyin sembolü , psi nedir Yunanca

Sonuç 

Psi sembolü, zengin bir tarihe ve farklı çalışma alanlarında çeşitli anlamlara sahip ilgi çekici bir karakterdir. Kökenlerini ve önemini anlayarak, çeşitli matematik, bilim ve psikoloji uygulamalarını daha iyi takdir edebilirsiniz. Sağlanan alt kodlarla artık Psi sembolünü zahmetsizce yazabilir ve yazma projelerinizde ve araştırma çalışmalarınızda gizemli gücünün kilidini açabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

inciblog.com Sosyal içerik platformu

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir